Devrim zaten oldu!

Bugünlerde insanların birbirine sıklıkla sorduğu soruların başında “acaba devrim olur mu?” sorusu geliyor. Kendisinden bu soruyu duyduğum insanlara ben mutlulukla “devrim zaten oldu,” diyorum, “hem de ne güzel oldu!”

Sermayenin el değiştirmesi, üretim araçlarının dönüştürülmesi ya da sınıf bilinciyle yatay örgütlenmiş kitlelerin iktidarı ele geçirmesinin gerçekleşmiş olduğunu elbette iddia edecek değilim. Ancak Gezi direnişi ve sonrasında tesis edilerek tüm dünyaya sergilenen ortak yaşam kültürünün başlı başına bir devrim olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Tanık olmayanlara bunu anlatmak gerçekten zor. İlk günden beri direnen, direnişe sonradan katılan, polis çekilmek zorunda kaldıktan sonra parka yerleşen, en azından bir kerecik havayı solumak için tavaf eder gibi parkta dolaşan veya hiç ziyaret etmeyip sadece sosyal medyadan katılım gösteren insanların bütününde keskin bir dönüşümün gerçekleşmekte olduğu aşikâr. Her kesim, sınıf, takım, fraksiyon ve eğilim için de geçerliliği olan bu dönüşüm, iki farklı şekilde yaşanıyor. İlki insanların birbirini anlama kültürü ile ilgili; orada bugüne kadar asla şahit olmadığımız şekilde şiirsel bir kardeşlik ruhu yükseliyor. İkincisi, ki bu günümüzde en zoru, insanlara bir şeyi değiştirebileceği inancını kazandırmakla ilgili; bugün insanlar hiç olmadıkları kadar inançlı. Zaten devrim denen de budur ve 31 Mayıs’ta bu gerçekleşti. Kutlu olsun!

 gezi-4gezi-3

 

Leave a Reply